KONFUCIUS® v Anubis

V pátek 5. prosince 2014 jsem se společně s dalšími skvělými lidmi potkali v ostravské čajovně Anubis. Něměli jsme nic za úkol, nechtěli jsme navazovat žádné byznys kontakty, nic prodávat ani nikoho k ničemu nabádat. Už od počátku byla přirozená touha nejen probrat téma Stres a duševní hygiena, ale také vyměnit názory, postoje a obohatit se o různé postřehy z pracovního i osobního života, více než zřejmá – vždyť všichni dorazili s půlhodinovým předstihem.

V cíleně uvolněné atmosféře se hned o počátku strhla debata na témata, která více i méně souvisela se stresem, osobním i profesním naplněním, apod.. Pro mě jako účastníka se jednalo o výbornou dávku postřehů, díky kterým pro mě bylo obtížné večer zamhouřit oči – hlavou se mi neustále točily myšlenky, které jsem průběžně zapisoval na list papíru. A jaké byly ty hlavní? Možná nekorespondují s detailní teoretickou náplní seminářů pořádaných vzdělávací institucí KONFUCIUS®, ale čerpám z nich doteď.

  • Vzpomeň si na období dítěte – když ti vzali nespravedlivě čokoládu, prožíval ji stejné trauma, jako když dnes přijdeš o práci. Jednalo se o technologii Mrakodrap úspěchu, kdy jdeme po pomyslných schodech života  občas se ocitneme v mezi patře, kde z nás teče krev a pot a myslíme si, že už nemůžeme dál. Viz. plačící dítě co spadlo a rozbilo si koleno, ale stejně vstane o něco silnější vstříc dalším „mezi patrům“. Jen ta  „činka“ je čím dál těžší, čím nás život připravuje na zdolávání stále větších výzev.
  • Máš strach něco udělat? Vědomé vystavování se malým strachům vyčistí strach v tobě a dá ti možnost růst. Přítomnost formuje budoucnost.
  • Žijeme v konceptuálním realitě. Vše je náš koncept, který buď necháváme být nebo jen jako mýdlovou bublinu můžeme prasknout a nahradit jiným konceptem. I nezávislí lidé žijí v závislosti na své nezávislosti.
  • Ukázka na vodě. Inspirace vodou, která pohltí oheň. Přizpůsobí se a dostane se do klidu ve chvíli, kdy do ní vhodíte kámen nebo klidně balvan. Otevře se, pohltí a teče dál.
  • Nesnaž se vítězit. Buď svým vítězem. Kdy budeme první? A pro koho? Co znamená být (nej)lepší manažer, (nej)lepší partner, (nej)lepší člověk? Chceme být nejlepší pro všechny? Ani květina, stromy, příroda se nesnaží, prostě jsou a schází jí dokonalost. Tlačit svůj enormní zápřah na sílu je spíše destruktivní.
  • Čas – přítel, nepřítel? Žijeme pouze v přítomném okamžiku, nemá smysl se trápit minulostí a obávat budoucna. Je naší svobodnou volbou se každou vteřinu rozhodnout o tom, jak v daném čase naložíme se svými pocity, reakcemi, činnostmi. Kolik vteřin Vás čeká příští rok? A co během nich uděláte? A jak zareagujete na vnější podněty? Vše je jen naše rozhodnutí.

Bylo toho více a teď je důležité, jak s tím naložíme. Jisté však je, že ve velmi blízké budoucnosti v rámci „svých vteřin“ zorganizujeme další setkání, které mělo velmi pozitivní ohlasy. Chcete-li i Vy přijít, určitě nás sledujte nebo rovnou napište a my Vás rádi oslovíme. Nebo třeba mrkněte na seminář Zvládání stresu a prevence vyhoření, kde těchto podnětů získáte mnohem více a naučíte se s nimi pracovat. V Anubis jsme se také domluvili, že tam majitel Jan Kovač ochotně přidá celý sylabus akreditovaného kurzu Zvládání stresu, tak se nechte inspirovat 🙂